ساعت |
عنوان : شهردار اصفهان در آستانه استيضاح شوراي شهر

تاریخ : 1387/8/1

نویسنده : مجله زندگي سالم

فرق اساسي بين شهرداري‌هاي کشورهاي در حال توسعه و کشورهاي توسعه يافته، شيوه پرداختن به نوع خدمات است، پولي که مردم شهرهاي ما مي‌پردازند به مراتب بيشتر، اما در مقايسه با خدماتي که مي‌گيرند بيشتر کمي است تا کيفي.
دکتر غلامرضا شيران، عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان با اعلام اين مطلب به خبرنگار زندگي سالم گفت: خدمات شهرداري‌ها در کشورهاي توسعه يافته ( غرب ) خدماتي است که به کيفيت زندگي‌شان کمک مي‌کند، يعني بيشتر انسان محور، سلامت محور و تفريح محور است و به طور کلي مهم است که شهروندان فضايي داشته باشند که به آنان آرامش دهد و راضي باشند و من با سابقه 15 سال زندگي در آنجا، اين خدمات مشتري محور را از نزديک ديده‌ام که متأسفانه اين موضوع جايش در کشور ما خيلي خالي است.
وي ادامه داد: در فرهنگ ما شهرداري‌ها و به طور کلي مديريت‌هاي شهري به طرح‌هاي فيزيکي و راهبردي فکر مي‌کنند و در اين زمينه خيلي خشک عمل مي‌کنند، به نظر من پرداختن به کيفيت زندگي مردم، رفتار، اخلاق، سلامت و شادي مردم ارزش خيلي بيشتري دارد تا ما بياييم و طرح‌هايمان را فيزيکي تعريف کنيم.
دکتر شيران اضافه کرد: حتي در اين طرح‌ها هم بايد آسايش و آرامش شهروندان را در نظر بگيريم. مثلاً پارکي که مي‌خواهيم بسازيم ببينيم چگونه اين پارک با طبيعت شهروندان سازگار است، نه اينکه با بتن و سيمان بسازيم. نبايد پولمان را دائم برايش برنامه داشته باشيم و هزينه کنيم؛ مي‌توانيم براي کارهاي اصلي‌تر و جالب‌تر هزينه کنيم، بايد به شيوه درآمدها و هزينه‌ها توجه بيشتر کنيم تا توسعه، توسعه انسان محور و رفاه محور باشد.
عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان در ادامه با انتقاد از برنامه‌هاي رفاهي سازمان فرهنگي، تفريحي شهرداري افزود: مسابقات فرهنگي، ورزشي براي عده‌اي خاص است نه همه و بخصوص قشر مستضعف؛ اين رفاه، رفاه عمومي نيست.

 

راهکارهاي برنامه‌هاي عمران شهري

دکتر شيران به راهکار‌هاي برنامه‌هاي عمران شهري پرداخت و ادامه داد: شيوه نگرش مديريت شهري بايد عوض شود. طرح و کار سخت نبايد محور باشد بلکه شاد کردن دل مردم محور باشد، بايد اولويت‌هاي شهري ما مشخص شود، ببينيم مردم ما از چه چيزي رنج مي‌برند و برنامه‌هاي عمراني و فرهنگي‌‌مان را براساس آن تنظيم کنيم، پول‌هاي ميلياردي که در شهر اصفهان خرج مي‌شود ( فقط خرج طرح‌هاي عمراني مي‌شود که برخي از آن‌ها اصلاً جايز نيست ما از کوچکترين مسائل شهري‌مان بازمانده‌ايم ) و در اين راستا شورا منشوري دارد با عنوان منشور دوره سوم شوراي اسلامي شهر اصفهان.
وي در ادامه به تعامل اعضاي شوراي شهر و شهردار و مديرانش اشاره کرد و به برخي از مهمترين برنامه‌هاي اين منشور پرداخت:
ايجاد حس تعاون و جلب مشارکت اقشار مختلف جامعه خصوصاً جوانان و بانوان و ايجاد نهادهاي مردمي به منظور سرعت بخشيدن به امور و عدالت محوري در فرآيند تصميم سازي ( چرا که تصميمي که با نظر مردم نباشد ممکن است به بيراهه برود )– ضابطه‌بندي بيشتر در بکارگيري مديران، کارکنان و سپردن مسئوليت در قبال لياقت، تعهد، تخصص، شايستگي، قناعت، ساده زيستي، انضباط، صرفه‌جويي و پرهيز از تجمل‌گرايي- تأمين حقوق شهروندان در برخورداري از تفريحات سالم ( چرا که شهروندان ما فقط ساختمان، خيابان و پارک نياز ندارند. ما بايد برنامه‌هاي مديريت شهري اعم از شهرداري و شورا را فعال‌تر کنيم براي آسايش مردم )- برنامه‌ريزي براي استفاده بهتر و عادلانه شهروندان از مراکز فرهنگي، تفريحي و ورزشي- ارتقاء فرهنگ شهروندان از طريق آموزش حقوق و تکاليف شهروندي- اهميت دادن به مسائل ايمني و زيست محيطي، حمل و نقل و ترافيک - تأمين نيازهاي نسل حاضر و حفظ و حراست از دارايي‌ها و محيط زيست شهري براي نسل آينده ( ما اعتقاد نداريم که شهر براي الان هست. بايد تلاش کرد که براي نسل‌هاي بعد هم برنامه‌هاي ما پايدار باشد [ توسعه پايدار ] )- تلاش براي ايمن و مقاوم‌سازي شهر و سازه‌هاي آن در برابر زلزله و بافت‌هاي فرسوده- گسترش پارک‌ها و فضاي سبز.
عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان اضافه کرد: متأسفانه برخي مواقع اعضاي شوراي اسلامي شهر اصفهان توان اين را ندارند که برنامه‌هاي اين منشور را از شهرداري بخواهند و برخي مواقع هم فرهنگ شهرداري‌ها با اين برنامه‌ها همخواني ندارد که مثال واضح آن برخورد بد کارمندان و نداشتن تعامل خوب با مردم، و اين نشان مي‌دهد که اين کارمند فرهنگ لازم را ندارد و آموزش‌هاي لازم را فرا نگرفته است و به علت پشتيباني که اين کارمند دارد ممکن است هيچ وقت مورد مؤاخذه قرار نگيرد ولي ما در منشور شورا مي‌گوييم ضابطه‌بندي بيشتر در بکارگيري کارکنان همچون لياقت و تعهد.
عضو شوراي سياستگذاري ماهنامه زندگي سالم افزود: اگر کسي با پارتي‌بازي سر کار بيايد که متأسفانه خيلي‌هايشان را در شهرداري داريم و يک رسم بسيار بدي شده؛ به طوري که نيروهاي مجرب، کارآزموده، متخصص و سابقه دار در شهرداري کنار گذاشته مي‌شوند و نيرهاي رابطه‌اي به کار گرفته مي‌شوند، ما در مقابل اين‌ها چه توقعي مي‌توانيم داشته باشيم که بگوييم با مردم خوش برخورد باشيد و برخي از آن‌ها در کمال پررويي جلوي اين حرف ما مي‌ايستند. آنجا که مي‌گوييم در مقابل همکاران و در ارتباط با مردم تواضع و فروتني داشته باشيم، ما در منشور مي گوييم يک کارمند بايد رئوف و متواضع باشد و برخوردش اسلامي باشد. ( افزايش اثربخشي و کارايي پرسنل و مسئولين مديريت شهري به منظور خدمات‌رساني حداکثر به مردم ) ما مي‌خواهيم حداکثر خدمت را به مردم بکنيم و اين نياز به اين است که منشور خود ما و گفته‌هاي آن توسط خود ما محترم شمرده شود. ما خودمان اين منشور را نوشتيم ولي بسياري از موارد اين منشور توسط خود اعضاي شوراي اسلامي شهر اصفهان زير پا گذاشته مي‌شود.
عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان اعتراض خود را نسبت به اين مسئله بيان کرد و گفت: شهرداري‌ها از قديم‌الايام خودشان را تافته جدابافته از مردم مي‌دانستند و اين طبيعت شهرداري‌هاست. گرفتن يک پست شهرداري نشانه تسخير يک جاي ويژه بوده است به خاطر اين که از بسياري از رفاه‌ها استفاده کنند و اميدوارم برنامه‌ها و ماده‌هاي اين منشور به اعتقاد تمام اعضاي شوراي شهر برسد.

 

شوراي شهر بايد منتقد شهرداران باشد

دکتر شيران در ادامه با بيان اينکه خدمت کردن صادقانه به مردم در گروي کنار گذاشتن احساسات دوستانه کاري اعضاي شورا با شهرداري است افزود: اعضاي شورا وقتي مي‌توانند از کارهاي شهرداري انتقاد کنند که فقط ارتباط شغلي داشته باشند و من واقف به بسياري از نابساماني‌ها در خصوص ارتباطات فاميلي و دوستي هستم و اميدوارم اين ارتباط‌ها به حداقل برسند.

 

تصرف املاک و مستغلات مردم بدون توافق و پرداخت وجه، قطعاً عملي خلاف شرع و قانون است

وي در ادامه با بيان اين مطلب گفت: تمام هم و غم 11 عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان کمک به مردم است و تلاش مي‌کنند که به نفع مردم قوانين را وضع کنند. آنجايي که ما خدمات شهري را ملزم مي‌کنيم که در قبال خدمتشان، مبالغي را از مردم بگيرند به خاطر خود مردم است تا نيازهاي آنان را با توجه به توان آنان و هزينه‌هاي شهري برآورده کنيم ولي برخي مواقع شهرداري‌ها به اشتباه و خودسرانه اقداماتي انجام مي‌دهند.
وي، تصرف املاک و مستغلات مردم بدون توافق و پرداخت وجه را مغاير مواد چهار، هشت و نه لايحه قانون نحوه خريد و تملک اراضي و املاک توسط شهرداري‌ها دانست و ادامه داد: آزادسازي، قانون دارد و بسياري از شهرداري‌هاي اصفهان اين قوانين را اجرا مي‌کنند ولي مشکل ما آنجايي است که برخي مواقع شهرداري‌ها اين قانون را دير اجرا مي‌کنند يا اجرا نمي‌کنند يا به نفع خودشان تغيير مي‌دهند و اين خلاف است و بارها هم تأکيد و برخورد شده است.
عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان با بيان اينکه فقط اعضاي شوراي اسلامي شهر مي‌توانند قوا
تمامی حقوق این سایت متعلق به مجله زندگی سالم می باشد. (نقل مطلب با ذکر منبع و لینک به سایت بلا مانع است.)
طراحي شده توسط شرکت فرابرد شبکه.